Uczniowie uczyli się techniki marszu z kijami. Marsz był przeplatany ćwiczeniami z użyciem kijków. Mile i zdrowo spędzony czas.
CZYTAJ O NAS NA STRONIE :
Scenariusz zajęć:
Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej, doskonalenia koordynacji ruchowej
Umiejętności:Poprawne wykonywanie ćwiczeń, doskonalenie techniki marszu Nordic Walking.
Cele wychowawcze: Współdziałanie w grupie w celu poprawnego wykonania ćwiczeń, poznawanie aktywnych form spędzania wolnego czasu
Czas trwania – 60 min
Liczba ćwiczących –10
Wiek ćwiczących – III/ IV
Sprzęt i przybory: kijki Nordic Walking
- Wstęp:Czynności organizacyjno-porządkowe: zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, pobranie sprzętu.Uczniowie starają się przyjąć prawidłową postawę. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe ustawienie głowy, łopatek, miednicy. Plecy powinny być wyprostowane, łopatki ściągnięte, kl. piersiowa uwypuklona, głowa ustawiona
w przedłużeniu T. Uczniowie ustawieni w szeregu. Kije
dostosowane do wysokości uczniów. - Ćwiczenia przygotowujące:ćwiczenia oddechowe oraz rozciągające mm piersiowe, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia nadgarstków, mięśni brzucha.
- Część właściwa: Ćwiczenia techniczne- nauka kroku podstawowego.Uczniowie ustawiają się jeden za drugim. Ręce opuszczone wzdłuż tułowia, ramiona rozluźnione, dłonie otwarte nie trzymają rękojeści kijka. Marsz- kije zwisają swobodnie „wlokąc” się po podłożu.Następnie ręce opuszczone wzdłuż tułowia, chwyt kija w połowie długości trzonka ( w poziomie). Marsz z naprzemienną pracą rąk.
Ćwiczenia rozciągające i uspokajające:
-postawa wyprostowana, oba kije trzymane w prawej ręce. Lewa ręka chwyt za lewą stopę
przyciągnięcie jej do pośladka,
przyciągnięcie jej do pośladka,
-postawa wyprostowana, kije trzymane w lewej ręce. Zmiana nogi ćwiczącej.
-postawa wyprostowana ręce oparte na kijach. Wznos kijów przodem w górę –wdech, opad bokiem wydech.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni pod chmurką
Aby pokazać naszym uczniom, że ćwiczyć każdy może, wybraliśmy się wspólnie na zajęcia pod chmurką. Mając na uwadze fakt, iż dzieci chcą spróbować innych ćwiczeń, nie tylko tych w salach gimnastycznych, postanowiliśmy poćwiczyć na świeżym powietrzu.
Temat lekcji: Trening siłowy, kształtowanie siły mięśniowej.
Miejsce: siłownia „pod chmurką”
Liczba ćwiczących: 10 osób
Przybory i przyrządy: skrzynia, ławeczki,przyrządy siłowe i gimnastyczne, laski gimnastycznych, drążek gimnastyczny,
Formy organizacyjne: obwód stacyjny, forma indywidualna
Umiejętności: zapoznanie z jedną z metod kształtowania siły mięśniowej – formą obwodu stacyjnego, poprawne wykonywanie ćwiczeń
Sprawność: siła mięśniowa, koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, wytrzymałość siłowa
Wiadomości: zasady bezpieczeństwa w trakcie ćwiczeń siłowych, jak można kształtować siłę mięśniową
Postawy: pomoc i asekuracja podczas ćwiczeń, samokontrola, samodyscyplina
-opad tułowia do przodu, ręce oparte na kijach wyciągnięte mocno do przodu, pośladki do tyłu. Rozluźniamy kręgosłup.
4. Zakończenie zajęć.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni pod chmurką
Aby pokazać naszym uczniom, że ćwiczyć każdy może, wybraliśmy się wspólnie na zajęcia pod chmurką. Mając na uwadze fakt, iż dzieci chcą spróbować innych ćwiczeń, nie tylko tych w salach gimnastycznych, postanowiliśmy poćwiczyć na świeżym powietrzu.
Temat lekcji: Trening siłowy, kształtowanie siły mięśniowej.Miejsce: siłownia „pod chmurką”
Liczba ćwiczących: 10 osób
Przybory i przyrządy: skrzynia, ławeczki,przyrządy siłowe i gimnastyczne, laski gimnastycznych, drążek gimnastyczny,
Formy organizacyjne: obwód stacyjny, forma indywidualna
Umiejętności: zapoznanie z jedną z metod kształtowania siły mięśniowej – formą obwodu stacyjnego, poprawne wykonywanie ćwiczeń
Sprawność: siła mięśniowa, koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, wytrzymałość siłowa
Wiadomości: zasady bezpieczeństwa w trakcie ćwiczeń siłowych, jak można kształtować siłę mięśniową
Postawy: pomoc i asekuracja podczas ćwiczeń, samokontrola, samodyscyplina
| Tok lekcji | Opis Ćwiczenia | Uwagi |
Część
I wstępna
Czynności org-porządkowe |
1.Zbiórka,
powitanie, sprawdzenie obecności.
2.Korekcja
postawy przez nauczyciela.
3.Podanie
tematu i zadań lekcji.
Pw
–postawa zasadnicza, laska trzymana oburącz na szerokości
barków nachwytem w dole, ugięcia i wyprostny nadgarstków
a następnie ramion,
wznosy
prostych RR do góry.
Pw
– w lekkim rozkroku RR
w górze skłony tł. w przód z pogłębieniem
Pw
– w lekkim rozkroku przysiad i ugięcia RR
Pw
– zasadnicza RR w górze skłony boczne tł.
Pw
– opad tułowia w rozkroku przyciąganie laski do wysokości
klatki piersiowej, laska trzymana podchwytem
Pw
– zasadnicza RR wyprostowane przed sobą, unoszenie kolana do
góry.
Pw
– jw skręty bioder
Pw
– jw skręty w podskokach.
|
|
| Część II główna |
Obwód
stacyjny: Pokaz
i
objaśnienie ćwiczeń na poszczególnym stanowisku
Stanowisko
nr 1) mm klatki piersiowej
Wyciskanie
sztangi leząc tyłem na ławeczce
Stanowisko
nr 2) mm grzbietu
Podciąganie
na drążku
(partner
może pomagać unosząc osobę ćwiczącą za stopy)
Osoby
słabsze mogą wykonywać jedynie zwis lub podciągać się z
pomocą nóg zaczepionych o szczeble drabinki.
Stanowisko
nr 3) kształtowaniem mięśni różnych części ciała.
Są to m.in. pośladki, plecy, barki, ramiona, brzuch oraz łydki
i uda.
Wioślarz
swoją skuteczność zawdzięcza naturalnemu odwzorowaniu ruchów
zawodowego wioślarza.
Stanowisko
nr 4) mm męśni czworogłowego ud, mięśnie pośladkowe, mięśnie
obręczy kończyn dolnych oraz ścięgna - ćwiczenia
na odbitreku
Stanowisko
nr 5) mm ud, pośladków
Jazda
na rowerku stacjonarnym
Stanowisko
nr 6) mm nóg i ramion
Narciarz
- pozwala na trening imitujący ruchy narciarza biegowego.
Stanowisko
nr 7) mm brzucha
Skłony
tułowia w przód z leżenia tyłem na ławeczce skośnej
Stanowisko
nr 8)
Skłony
tułowia w tył z leżenia przodem
|
Ćwiczenia
wykonujemy w czasie 30 sekund. Po wykonaniu ćwiczenia następuje
zmian w parze a następnie zmiana stacji w kierunku poruszania się
wskazówek zegara. Po przejściu wszystkich stacji
odpoczynek do uregulowania oddechu
|
Część
III
końcowa
Omówienie
lekcji. |
1.W
rozkroku głębokie wdechy i wydechy
Zbiórka,
omówienie zajęć, pożegnanie
|

Zajęcia na strzelnicy
KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA
FIZYCZNEGO
Temat:
Zajęcia strzelectwa sportowego na strzelnicy LOK
Cele
główne:
- Zapoznanie z alternatywną formą spędzania wolnego czasu
- Budzenie zainteresowań
- Doskonalenie precyzji i dokładności w wykonywaniu zadań
- Kształtowanie precyzji wykonywania ćwiczeń
- Wdrażanie dyscypliny na zajęciach
- Uczenie cierpliwości jako cechy charakteru
Umiejętności:
- Poprawne wykonywanie strzałów do tarczy
- Poznanie historii broni strzeleckiej i strzelectwa sportowego
- Bezpieczne posługiwanie się bronią sportową
Cele
wychowawcze:
- Współdziałanie w grupie w celu poprawnego wykonania ćwiczeń
- Poznawanie aktywnych form spędzania wolnego czasu
Miejsce
ćwiczeń – Strzelnica Ligii Obrony Kraju w Raciborzu
Czas
trwania – 12 godzin
Liczba
ćwiczących –8
Wiek
ćwiczących – klasa VI chłopcy i dziewczyny
Sprzęt
i przybory: Broń sportowa, albumy,książki historyczne,kamizelka
kuloodporna,tarcze, pachołki.
| Tok lekcji | Opis Ćwiczenia | Uwagi |
Część
I wstępna
Czynności org-porządkowe |
1.Zbiórka,
powitanie, sprawdzenie obecności.
2.Wyjście
na strzelnicę LOK
3.Podanie
tematu i zadań lekcji.
4.Powitanie
i przedstawienie prezesa Miejskiego Koła LOK oraz instruktorów i
sędziów strzelectwa sportowego
Rozgrzewka
1. Cwiczenia ogólnorozwojowe 2 stretching – naciąganie i rozluźnianie łokci 5 razy i 10 sekund przerwy – naciąganie i rozluźnianie barków 5 razy i 10 sekund przerwy – naciąganie i rozluźnianie nadgarstków 5 razy i 10 sekund przerwy 3 ćwiczenia rozgrzewające obręcz barkową: naprężanie mięśni obręczy barkowej. |
Omówienie zasad BHP podczas zajęć
strzelniczych
|
| Część II główna |
Pokaz instruktora prawidłowej
techniki trzymania broni
Pokaz instruktora prawidłowej techniki strzału.
Ćwiczenia strzelnicze
rywalizacja indywidualna-strzały do tarczy z odległości 10 m Zawody strzelnicze podział uczniów na 2 grupy rywalizacja między grupami |
Korekcja błędów na bieżąco
Przypomnienie
zasad BHP podczas strzelania
|














